תביעות בגין נזקי גוף

תחום תביעות הנזיקין/חבויות הינו מגוון, וכולל עילות תביעה שונות המבוססות על חוקים ופסיקה.

פציעות רבות מתרחשות במהלך העבודה או בדרך אליה/ממנה, בשטחים ציבוריים או פרטיים, וגורמות לנכות לכל החיים. נפגעים בתאונות סובלים לרב מהפסדי שכר, הוצאות רפואיות, צורך בקבלת עזרה מהזולת וסיעוד וכיו"ב. תכלית התביעה הנזיקית היא לפצות את הנפגע על כל נזקיו והפסדיו, ולאפשר לו לשקם את עצמו ולהתקיים באותה רמה, לפחות, בה חי לפני התאונה.

דיני הנזיקין הינם הדינים המסדירים את מערכת היחסים בין המזיק לבין הניזוק בסיטואציה נזיקית, כלומר, מצב בו נגרם נזק למישהו על ידי מישהו אחר, ברוב המקרים מי שפותח בהליך המשפטי הוא הניזוק (הנפגע), שכן הוא מי שסובל כתוצאה מהאירוע.

חשוב להבין שברוב המקרים, הניזוק ניגש לעורך דין עם השאלה לאחר שכבר נגרם לו נזק, אך לא תמיד, יכול להיות שהנזק עצמו יתרחש רק בשלב מאוחר יותר כגון מצב של רשלנות רפואית בו רופא לא מגלה בזמן גידול ממאיר ומגלים זאת רק בשלב מאוחר מדי.  

עקרון העל הסובב מעל דיני הנזיקין הינו "השבת המצב לקדמותו", כלומר לפצות את הניזוק עד גובה הנזק שנגרם לו ולא מעבר לכך, ובכך להביא את הניזוק לאותו מצב בו היה לפני הנזק.

כדי שיוכל הניזוק להחזיר את הנזק למזיק צריכים להתקיים מספר תנאים אך החשוב שבהם הוא האחריות, האם ישנה סיבה חוקית מספקת כדי להטיל אחריות על המזיק בגין הנזק שגרם? לא מספיק לחשוב על כך בצורה לוגית פשוטה שבה אני נפגעתי בשל מעשה שהוא עשה. צריך גם שהחוק יכיר בכך שמקרה כזה הוא אכן מצב המטיל אחריות על המזיק ומצדיק פיצויים לניזוק, להכרה זו של החוק קוראים "עוולה נזיקית", המקבילה של "עבירה" במשפט הפלילי.

התיישנות בתביעות נזיקין

תביעות נזיקין מתיישנות, לרב, בתוך 7 שנים ממועד התאונה. לעיתים, בנסיבות מיוחדות, ניתן להאריך את תקופת ההתיישנות ולהגיש את התביעה אף לאחר שחלפו 7 שנים, ואולם רצוי שלא לעכב תביעות אלו ולהגישן מוקדם ככל שניתן. מומלץ, בכל מקרה, לפנות לייעוץ אצל עו"ד המתמחה בתחום הנזיקין, בסמוך להתרחשות הארוע.

תביעות נזיקין הן תביעות מורכבות ומסובכות. אף אדם/גוף אינו מעוניין לשלם סכומים נכבדים לאחר, ונדירים הם המקרים בהם האחראי לתאונה מודה באשמתו.

 

"על עו"ד המתמחה בתחום דיני הנזיקין להכיר לא רק את התחום המשפטי, אלא גם את התחום הרפואי על בוריו (בפרט כאשר מדובר בתחום הרשלנות הרפואית), ואף ידע נרחב בתחומים נוספים כגון ידע הנדסי, בטיחותי, מסחרי ועוד שכן אירועים נזקיים פוגשים אנשים בכל מקום ובמגוון רחב של סיטואציות שונות, החל מפציעה באמצע עבודה באתר בנייה, דרך תאונת דרכים וכלה ברשלנות רפואית."

תחומי עיסוק

בקש פגישת ייעוץ

צור קשר

טלפון: 058-5840084
אימייל: office.dicksteinadv@gmail.com
שעות פתיחה: ראשון - חמישי 09:00 - 18:00

Scan the code